Generálka s Českými Budějovicemi: Trenér ordinoval "Pahorek" a Mashikeho videonahrávka u ledu

20. 2. 2019   |   Text a foto Martin Svoboda

Po třiapadesáti dnech zimní přípravy přichází v neděli závěrečná zkouška před ostrým startem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v podobě zápasu s Dynamem České Budějovice. Generálku se díky příznivému počasí podařilo nasměrovat na hlavní stadion v Seifertově ulici, kde je už několikátý den zapnuté vyhřívání hrací plochy. Kvůli předpovídaným nedělním ranním mrazům je ale nakonec začátek posunut oproti tradičnímu výkopu na 11. hodinu.

Viktorku čeká nelehký test s velmi nepříjemným soupeřem, se kterým se jí dlouhodobě nedaří. V posledních čtyřech vzájemných zápasech nebodovala vůbec a její poslední výhra nad Dynamem je až z května 2017. Tehdy se na výhře podílelo i kvarteto současných hráčů - Hrubeš, Opluštil, Urbanec a Dočekal. Za posledních pět let dokázali Pražané zdolat Jihočechy jen 4x, naopak 8x vyšli naprázdno. Remízy se urodily dvě.

Sazima se po blamáži s Admirou inspiroval americkým dramatem

Aby se statistika začala přiklánět na stranu Žižkova, budou muset k zápasu Viktoriáni přistoupit diametrálně jinak, než tomu bylo v předešlém zpackaném testu s Admirou. Tuhle blamáž odnesli hráči tvrdou pondělní dávkou ve stylu amerického filmu Pahorek. Písečnou horu nahradily spolehlivě žižkovské schody směrem k památníku. "Zápas měl logické vyústění jejich přístupu. Stalo se, nedělal bych z toho dál nějaké závěry. Myslím, že to hráči pochopili a já doufám, že se nedělní generálka odehraje ve stylu kvalitních zimních zápasů, ať už v Jablonci, Varnsdorfu nebo Hradci," utíná diskuzi na téma sobotního hororu kouč Miloš Sazima.

Do Viktorky přibyl půltucet nových tváří, někdo bude muset z kola ven

Poslední dny jsou na Viktorce poněkud živější, cítit je blížící se start jara i hektická činnost okolo příchodů hráčů. Hned šest jmen přibylo tento týden na soupisku Žižkova. Jmenovitě Dominik Šustr z FK Litoměřicko, Brazilec Bernardo Frizoni, Isaac Muleme z Ugandy, z FC Slovácko Filip Kubala, sparťanský talent Marián Burda a nejčerstvější posilou je staronová tvář Igor Súkenník. A jak budou tak početnou skupinu trenéři zapracovávat do týmu? Není blížící se termín úvodního zápasu F:NL příliš brzký pro tolik nových tváří najednou? "Oni nejsou úplně noví, věděli jsme o nich mnohem dříve a každého z nich jsme už viděli v akci. Chceme je tady mít a věřím, že nám pomohou," je si jistý žižkovský trenér a dodává: "Plán na jaro byl 20 hráčů do pole a 3 gólmani. Nyní je tento poměr 23+2, to znamená, že zatím chybí brankář a někoho z hráčů ještě uvolníme."

Setkání Horejš - Mashike plné ekrazitu? Nikoliv

S velkým očekáváním přišel do klubu před 14 dny konžský enfant terrible Elvis Mashike. Útočník, pro kterého bude nedělní generálka nemalým pikantním soustem kvůli jeho bezprecendentnímu odchodu právě z Českých Budějovic. Tehdy ještě hráč Dynama sdělil trenéru Horejšovi videonahrávkou, že v klubu končí. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, šokovaný trenér obratem oznámil, že s Mashikem po této zkušenosti stejně nepočítá. "Že Elvis odešel, je jeho rozhodnutí, mě spíš mrzí, jak to udělal. Myslel jsem si, že máme úplně jiný vztah," ne úplně ochotně se k celé kauze vrací českobudějovický kouč. A co se stane až se v neděli poprvé od videozprávy zase spolu uvidí? "Asi to úplně v klidu nebude, ale zase na druhé straně, já jsem ten případ už uzavřel a Elvisovi přeji hodně štěstí v další kariéře. Vážně to už není třeba rozebírat," říká už uvolněně David Horejš.

Elvise prvoligová motivace nakopne

Sebevědomý africký útoční nakonec skončil k překvapení lidí znalých tuzemský přestupový trh ve Viktorii Žižkov. A rázem se z něj stala posila z nejsledovanějších. Mashike nastoupil zatím k rozehrání ve dvou posledních zápasech v Hradci Králové a ve zmiňovaném nepovedeném představení s Admirou Praha. Na hodnocení to je sice ještě krátká doba, ale určitý obrázek si trenéři jistě udělali. "Elvisovi věříme. V tréninku maká naplno a určitě nám pomůže. Pomůže také sobě. On se netají tím, že se chce vrátit zpátky do ligy, a to je maximální možná motivace, která ho nakopne," míní Miloš Sazima. 

Generálka na jarní část F:NL má výkop tuto neděli v 11 hodin. Vstupné na stadion je dobrovolné.

Zároveň se spouští předprodej vstupenek na první dvě domácí utkání, které jsou k dostání přes online prodeje zde

MŠMTMoltenASTONSECOTruhlář a spol.Ali21Pražský fotbalový svazPencoGemerkaFORTUNAPraha 3Praha