Ostře sledovaný restart Viktorky proti Třinci. Bude pod novým trenérem úspěšný?

31. 10. 2018   |   Martin Svoboda

Viktorku čeká bez přehánění zápas roku. Do duelu s Třincem půjde s novým trenérem zvrátit letošní nepříznivý osud, který ji posadil po 13. kole F:NL na dno tabulky. A protože v závěrečných dvou zápasech podzimu jede jako jediný tým z šestice ohrožených dvakrát ven, bodovat prostě musí.

Branka útočníka Pavla Vandase v 92. minutě do sítě Znojma v uplynulém kole, která zařídila 3 body pro Táborsko, poslala Viktorii Žižkov na poslední příčku F:NL. Takovou potupu Viktorka ve druhé lize ještě nezažila. I tento fakt jistě vydatně přispěl k odvolání trenéra Petra Mikolandy. Jeho nástupce Miloš Sazima prohlásil, že hůř už být nemůže, a možná je to pro jeho tým i výhoda, protože tabulkou jde od teď už jen stoupat. Tato úvaha má ale jen dočasnou platnost, a sice do chvíle, než se začnou ostatní soupeři zapleteni do sestupové šlamastiky bodově vzdalovat. A tahle partička konkurující Viktorce je poměrně početná. A kuriózně seskupená po dvojicích v jednobodovém intervalu. To znamená, že nyní může kdokoliv přeskočit kohokoliv. Ostatně posuďte sami: Vlašim a Znojmo 12 bodů, Třinec a Chrudim 11, Táborsko s Viktorkou 10.

Na Třinec opatrně, loni bojoval o třetí místo

Uvedené týmy si prakticky neustále vyměňují pořadí mezi sebou, Viktorka se k nim přimotala v 7. kole a dneska je to ona, která drží Černého Petra. Toho budou chtít svěřenci nového kouče stůj co stůj předat někomu dalšímu. V ostře sledovaném zápase, ve kterém se bude čekat, jestli se Viktorka vydala správným směrem, ji čeká soupeř, který trochu klame tělem. Jeho postavení v tabulce rozhodně neodpovídá kvalitě a možnostem jeho hráčů. FK Fotbal Třinec dokázal v minulém ročníku pod vedením trenéra Nečka udělal s kádrem, který letos v létě doznal jen pár změn, díru do světa, kdy ještě tři kola před koncem sahal po bronzu. Jeho tříobráncový systém slavil úspěch, soupeři si s ním nevěděli rady. 

Jenže v nové sezoně je všechno jinak. Slezský tým od 2. do 8. kola neopustil poslední místo a do teď se potácí v podpalubí F:NL. Jaké jsou příčiny téhle nečekané změny? "Těch důvodů je několik. Za největší bych označil odchod našeho nejlepšího střelce Václava Juřeny do SFC Opava, pak mnoho zranění, která nám neumožnila hrát náš systém," vyjmenovává důvody výsledkového propadáku třinecký trenér Neček. Tým ale jinak zůstal pohromadě a má na víc, než na starosti se záchranou. To alespoň částečně potvrdil v posledních dvou zápasech, ve kterých Slezané získali 4 body a po dlouhé době utekli ze sestupového pásma.

Kouče Nečka nechává trenérská rošáda na Žižkově v klidu

Viktorka se naopak do těchto vod potápěla už několik minulých kol a po porážce ve Vítkovicích a zmiňované šťastné Vandasově střele v Táboře si dřepla na dno definitivně. A na Žižkově se daly věci do pohybu. Dlouhodobý výsledkový nezdar odnesl trenér Mikolanda i s celým realizačním týmem. Do role hlavního kouče byl jmenován Miloš Sazima. Pro třinecký tým tahle zpráva asi nezněla dobře, změna na trenérském postu znamená pro jeho soupeře nový impuls, kdy se udělá tlustá čára a jede se nanovo. "Víme, že na Viktorce došlo k výměně trenéra, ale abych byl upřímný, moc nás to nezajímá. To je problém Žižkova, my si hledíme svého, staráme se jen o sebe," zůstává třinecký kouč v klidu.

Sazima nadšen trojicí fandů ve Vítkovicích, dává je týmu za vzor

Jeho protějšek má na sžití s týmem proklatě málo času. Jak sám říká, nebude měnit nic zásadního, půjde jen o detaily a zjednodušení určitých herních situací. Jestli se mu podaří restart už nyní ve 14. kole, je zatím ve hvězdách. On sám doufá, že se fotbalisté vydají na 100 % a že se k nim přidají i fanoušci. "Znám z předchozích zápasů současné prostředí na Viktorce, obdivuji oddanost a nasazení jejich fanoušků a jsem přesvědčen, že když půjdou s hráči společně za výhrou, v neděli zvítězíme," ví dvaačtyřicetiletý bývalý trenér Olympie Hradec Králové, později Olympie Praha a přidává k dobru ještě jeden postřeh z Vítkovic: "Na tom velkém stadionu minulý pátek fandila neúnavně trojice žižkovských nadšenců po celý zápas. Nepřestala ani za nepříznivého stavu. Tohle obdivuji, tohle by měla být ta správná motivace pro naše hráče. Jít do toho po celý zápas naplno a srdcem."

V důležitém zápase, kdy oba týmy v současné chvíli bojují spíš sami se sebou, mají u sázkových kanceláří nepatrně navrch Pražané. V posledních dvou vzájemných zápasech ovšem vyhořeli. Na jaře doma s ostudou prohráli 0:4 a před rokem na stadionu Rudolfa Labaje 0:1. Navíc poslední žižkovský úspěch je téměř tři a půl roku starý. Výhru 2:0 zažila z dnešního kádru Viktorie pouze trojice hráčů - Opluštil, Podrazký a Bazal. Ten se první květnovou neděli roku 2015 blýskl oběma góly do třinecké sítě.

FK Viktoria Žižkov připravil pro návštěvníky nedělního utkání akci ve fanshopu v podobě 10% slevy na veškerý sortiment. Při nákupu nad 1.903 korun se sleva zvyšuje na 15 %.

Delegace:

Termín zápasu: neděle 4.11. v 10.15 hodin, hlavní rozhodčí: Jan Jílek, asistenti: Zdeněk Koval a Martin Leška, delegáti: Jan Kořínek a Jiří Ulrich.

Statistické porovnání

FK Víktoria Žižkov

H2H

FK Fotbal Třinec

16. (10) Pořadí v tabulce (body) 13. (11)
14:26 Skóre 10:18
2 - 4 - 7 Celková bilance 3 - 2 - 8
2 - 3 - 2 Bilance doma / venku 1 - 0 - 5
 P   P   P   V   P  Bilance posledních zápasů    R   V   P   P   V 
5 - Petar Musa Nejlepší střelec 2 - Karel Hejný
2 - Ondřej Kušnír
UhlsportRadio SpinRibbonMAXITIPPražský fotbalový svazCTR GroupVHZ-DISFORTUNAAgroEfektSoftlakASTONSECOFrapo servisVan GillernAli21Magistrát hl. města PrahyFraposportfotbal.czMitrengaAutoBeyVM steelOlympia spol. s.r.o.Truhlář a spol.Východočeská EnergiePraha 3TecnolinePlan B InvestmentNovobalHotel Čechie PrahaStar Capital FinancePenco