Viktorka startuje F:NL v Pardubicích. Zápas ukáže, jestli je tým správně doplněn, míní trenér Hašek

17. 7. 2019   |   Martin Svoboda foto FK Pardubice

Tak už je to tady! V sobotu dopoledne začíná Viktorce nový soutěžní ročník. Startuje ho venku, konkrétně na pardubickém stadionu Pod Vinicí. Není to zrovna oblíbené místo Pražanů, protože jejich bilance za poslední tři vystoupení v městě dostihů a perníkářských specialit vykazuje na bodovém kontě bídnou nulu.

Celkem 56 dní trval fotbalový půst fotbalového fanouška Viktorie Žižkov. Pro někoho dlouhá doba, rozhodně však ne pro trenéry připravující obměněný kádr na novou sezonu. 

Příprava Viktorky plná „kanárů"

I tak stihl tým trenéra Haška osm přípravných zápasů, ve kterých se to jen hemžilo "kanáry". Výsledek 6:0 byl k vidění třikrát, z toho dva na úkor Viktorky (Cvikov a Slavia), jednou se blýskl žižkovský tým šestigólovým přídělem v zápase s Vltavínem. I když polovinu přáteláků vyhrál, zápas v Německu ukázal trenérům asi největší slabiny, na kterých mohli ještě nějakou doby zapracovat.

Třicátník poprvé jedničkou mezi tyčemi

Viktorka vstupuje do nových druholigových bojů se zajímavými posilami. K velké změně dochází na postu gólmana. Novou jedničkou se stal třiatřicetiletý Milan Švenger, jenž tak utíná hegemonii mladých  brankářů Viktorky, kteří výhradně hájili její branku během posledních čtyř let. Výjimkou a kuriozitou zároveň zůstává třiačtyřicetiletý trenér gólmanů Václav Winter zaskakující v několika zápasech kvůli zranění svých svěřenců.

Výčet zajímavých posil pokračuje: Do ofenzívy se budou trenéru Haškovi jistě hodit dvě nové brazilské tváře Felipe a Guči, velkou osobností je další zahraniční akvizice Luis Gil. Zde je potřeba zbystřit, protože tento pětadvacetiletý kalifornský rodák má na své winchestrovce 170 zářezů v americké MLS a dokonce i dva starty za americký výběr. Obranu doplní dva druholigoví hráči Maksić ze Znojma a Březina z Táborska. Dále je připraven obléknout viktoriánský dres obránce Řezáč z Českých Budějovic nebo vyšehradský Čapek.

Pamětník Bazal trefil poslední výhru Žižkova 

Kádr Viktorky je opravdu hodně nový. Hráče, kteří okusili naposledy pardubické hřiště v jarních záchranářských bojích a zůstali nyní pod Vítkovem, byste spočítali na prstech jedné ruky. A jen jeden z nich zažil v Pardubicích i poslední její vítězství - Josef Bazal. Před pěti(!) lety dokonce famózně rozhodl utkání dvěma góly.

Každý posiluje, i Pardubice

A jaká situace s posilami panuje v Pardubicích? Jejich kádr prošel v létě řadou změn. Hostování ukončili Piroch a mládežnický reprezentant Tischler, do Brna odešel Fousek a do ligové Karviné na roční hostování Petráň. K tomu se přidalo i ukončení kariéry Filipa Kopřivy, a tak bylo jasné, že management klubu se bude muset rozhlédnout po nových tvářích.

Nakonec na Vinici zakotvilo šest nových hráčů. „Michala Hlavatého, který hrál v Sokolově a Lukáše Pfeifera v Táborsku jsme sledovali už na jaře,“ řekl na předsezónní tiskové konferenci trenér Jiří Krejčí. „Ty dva beru jako posily s ohledem na to, že se soutěží mají zkušenosti. Další hráči, kteří přišli, jsou šikovní, talentovaní a uvidíme, jak si povedou v zápasech o body,“ vysvětloval svůj pohled.

Haškovi je soupeř sympatický, ale jede k němu pro tři body

Jak již bylo zmíněno, Viktorce se v Pardubicích nedaří. Její archivní výhra z května 2014 to potvrzuje, poslední tři zápasy zde prohrála. Přesto všechno se trenérovi Haškovi nechce jezdit na východ Čech jen pro ubráněný bod. „Naše filozofie je taková, že tam jedeme vyhrát. Nechceme bránit remízu. Pardubice jsou těžký soupeř, fotbal dělají sympaticky, líbí se mi jejich přístup k odchovancům," vysekává kompliment soupeři Hašek.

Pardubický kouč srovnává Viktorku s Ústím, prý může být stejně nebezpečná

Jeho protějšek mluví podobně a také svým způsobem Viktorku pozitivně nalaďuje: „Chceme výsledek, který nám zajistí tři body. Ale z historie víme, že týmy, které se v jedné sezóně potácejí na hraně sestupu, mohou být v té další nebezpečné, jako to v té minulé ukázalo Ústí nad Labem. Na jaře o záchranu bojoval Žižkov a tak i on může být nyní velmi nepříjemný,“ varuje před pražským celkem. „Jsem si jistý, že všichni na Žižkově se z jarní situace poučili. Ale věříme tomu, že kluci nechají na trávníku všechno a vyhrajeme premiérový zápas.“

Bude stačit Pražanům osm týdnů na zapracování?

Utkání ukáže, jestli krátkých osm týdnů pauzy stačilo žižkovským na kvalitní konsolidaci kádru. Ostatně o problému zapracování hráčů v minimálním čase hovoří Zdeněk Hašek nejvíc: „Zápas s Pardubicemi nám nejlépe prozradí, jestli jsme tým správně doplnili. Management klubu udělal maximum, abychom posílili ve všech řadách i na gólmanském postu. Se skladbou hráčů jsem spokojen, jen mě nejvíc trápí ten krátký čas na přípravu s novými hráči."

Delegace:

Termín zápasu: sobota 20. 7. v 10.15 hodin, hlavní rozhodčí: Petr Ardeleanu, asistenti: Ivo Nádvorník a Jan Dohnálek, delegáti: Ing. Ludvík Urbanec a Patrik Filípek.

FK Pardubice

H2H
SEZONA 2018/2019

FK Viktoria Žižkov

7. (44) Pořadí v tabulce (body) 14. (27)
45:34 Skóre 33:59
11 - 11 - 8 Celková bilance 7 - 6 - 17
9 - 6 - 0 Bilance doma / venku 1 - 1 - 13
 V   R   V   V  Bilance přípravných zápasů      P   V   P   V 
FORTUNAVýchodočeská EnergiePraha 3Plan B InvestmentStar Capital FinanceSEATAuto Jarov