Viktorku čeká v neděli pražské derby. Na Julisce hrála naposledy před sedmi lety

31. 7. 2019   |   Martin Svoboda / snímek www.fkdukla.cz

Třetí kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabízí velmi zajímavý magnet v podobě dlouho nevídané věci, a sice pražského derby dvou tradičních klubů s výraznou ligovou historií. Viktoria Žižkov jede na Julisku, kde změří sily se svým rivalem Duklou Praha. Atraktivitu nedělního dejvického mače podtrhuje i zájem České televize, která vysílá zápas v přímém přenosu.

Víte, kdy se naposledy oba celky střetly v ligovém zápase? Je to poměrně dávno. Tuto otázku jsme proto položili i trenérům obou celků. Úspěšnější byl žižkovský Zdeněk Hašek, který se "sekl" jen o rok. Romanu Skuhravému chyběly dva. 

Naposledy dostala Viktorka na Julisce „trojku". Byl u toho Tusjak, ale neví o tom

Ten zápas se odehrál v únoru 2012. A nešel tehdy v pořadu Dohráno vůbec přehlédnout. Ne že by konečný výsledek 3:0 pro domácí byl něčím výjimečným. Ale čas, během něhož Dukla Viktorce tři góly nasázela, byl pozoruhodný. Stačilo jí na to úvodních sedmnáct minut a o bodech bylo rozhodnuto. Zajímavostí také je, že jako druhý se do žižkovské sítě trefil Miroslav Podrazký, pozdější dlouholetý hráč Viktorie a její kapitán. A světe div se, našli jsme i jednoho hráče současného kádru Žižkova, který tenkrát na Julisce hrál. Je jím Luboš Tusjak, tehdy dvacetiletý mladík, který si ale dnes na zápase vůbec nevzpomíná. "Pamatuji si jen matně příchod na stadion a na šatnu, ale jak probíhal zápas, o tom nic nevím," marně loví v paměti dnes sedmadvacetiletý obránce.

Po dvou kolech nemá nikdo plný počet bodů. To ukazuje na velmi vyrovnanou soutěž, říká Skuhravý

Tolik pohled do historie posledního vzájemného ligového souboje, nyní se oba celky střetnou po sedmi letech znovu, avšak mimo elitní soutěž. Dukla z ní po marném jarním snažení sestoupila, Viktorka naopak záchranu vybojovala doslova v poslední minutě uplynulé sezony. Teď jdou na sebe oba týmy po dvou odehraných kolech paradoxně jako sousedé v tabulce, oba mají za jednu výhru tři body. Díky anomálii úvodních dvou kol, kdy body ztratily už všechny týmy, jsou Dukla i Viktorka jen bod od prvního místa. „Toho jsem si samozřejmě také všiml, to se jen tak v profesionálních soutěží nevidí, aby se nenašel mančaft, který by po dvou kolech neměl šest bodů," upozorňuje na kuriozitu Skuhravý. „Dokazuje to nejenom mojí domněnku, že letošní ročník bude extrémně vyrovnaný a opravdu kdokoliv může porazit kohokoliv," hodnotí možnosti letošní druhé nejvyšší soutěže trenér Dukly.

Dukla už pocítila, co druhá liga znamená. Přesto bude chtít rychle zpátky mezi elitu

Pražský klub z levého břehu Vltavy sestoupil po nepřetržitém osmiletém působení v nejvyšší soutěži a ocitl se tak v bodě nula. Ten znamená do budoucna stabilizaci kádru i výkonů a rychlý návrat mezi elitu. V letech 2007 - 2011 na to měla Dukla čtyři pokusy, než se v první  lize objevila. Vedení klubu si tak dlouhou dobu na návrat určitě nepředstavuje. Postup je po zavedení baráže ale nyní složitější, jistotu má jen vítěz F:NL. A smečka ambiciózních vlků je i v letošním ročníků vícehlavá.

Proto se na Julisce po oklepání z jarního nezdaru zaměří v každém zápase bezpodmínečně na tři body. V prvním zápase jim však překvapivě utekly. Návštěvu hlavního města si hráči Třince vyšperkovali výhrou, a Dukle zbyly oči pro pláč. Její hráči totiž příkladně dorovnali ve druhé půli dvougólové manko, aby nakonec po nesmyslném faulu dostali branku na konečných 2:3. Druholigová facka tak přišla pro svěřence trenéra Skuhravého velmi brzy. On sám to také po prohraném zápase připustil: „Je to pro nás zklamání a bolestivé zjištění, co tato soutěž obnáší."

Poučeni z předchozího nezdaru a také při vědomí, jaká blamáž by pro bývalý ligový klub znamenal fakt, mít po dvou zápasech na bodovém kontě nulu, si hráči Dukly odvezli v dalším kole z Hradce Králové výhru 2:0, kterou zařídilo v samotném závěru utkání duo Tetour - Holík. A z Julisky dolů spadl k podbabskému zdymadlu pomyslný obrovský kámen, což potvrdil za všechny kouč Roman Skuhravý: „Z mého pohledu jsme byli lepším mužstvem a vypracovali jsme si více gólových příležitostí. Jsem šťastný, že se nám to povedlo dotáhnout do tříbodového konce. Pro nás je to obrovská vzpruha."

Trenéra Viktorky Haška potěšila vnitřní síla týmu. Ukázal, že fotbal logiku vážně nemá 

Ale i Viktorka slavila v minulém kole premiérovou výhru. Ta proti Sokolovu přišla, když už jí nikdo nečekal. Oslabená o dva hráče v poslední minutě nastavení dokázala po zásahu Marka Opluštila, že legendární rčení trenéra Pospíchala o fotbalové logice je nesmrtelné a bude platit navěky. Západočeši byli při odchodu z hřiště tak frustrovaní, že jejich průchod emocím slyšeli diváci nejen v první řadě. A na Žižkově bylo zase po dlouhé době veselo, diváci ve stoje aplaudovali hráčům dlouho po zápase. „Utkání ukázalo, že v týmu ta síla je, a to je dobré zjištění. A další věc je pozitivní hlavně pro hráče. Každý z nich teď vidí, že když se plní pokyny, tak nás to k bodům dovede," ví žižkovský kouč Zdeněk Hašek.

Lze předpokládat, že oba soupeři jsou po svých výhrách na nedělní zápas, jehož začátek je v 10:15, nachystáni v dobré náladě, což jistě přispěje k zajímavé podívané. Rozhodovat zápas bude žena, a sice zkušená sudí Jana Adámková. V hledišti by měla mít Viktorka dostatečný počet hlasivek, pražské derby dvou bývalých ligových týmů se ve druhé lize hraje navíc poprvé po hodně dlouhé době.

Delegace:

Termín zápasu: neděle 4. 9. v 10.15 hodin, hlavní rozhodčí: Jana Adámková, asistenti: Jaroslav Poživil a Lukáš Matoušek, čtvrtý rozhodčí: Jan Petřík, delegáti: Emil Ubias a Jiří Kuneš. 

FK Dukla Praha

H2H
SEZONA 2019/2020

FK Viktoria Žižkov

7. (3) Pořadí v tabulce (body) 8. (3)
4:3 Skóre 3:3
1 - 0 - 1 Celková bilance 1 - 0 - 1
0 - 0 - 1 Bilance doma / venku 0 - 0 - 1
 P   V  Bilance zápasů      P  V 

   2 - Lukáš Holík

Nejlepší střelec
1 - David Březina
 1 - Marek Opluštil
 1 - Jakub Urbanec
MŠMTMoltenASTONSECOTruhlář a spol.Ali21Pražský fotbalový svazPencoGemerkaFORTUNAPraha 3Praha