Viktorka porazila gólem Diviše nejtěsněji Vyšehrad, ale na svůj výkon pyšná není

6. 10. 2019 | Martin Svoboda foto Ema Bartalská

Fotbalisté Viktorie Žižkov si po závěrečném hvizdu elitního ligového rozhodčího Pavla Královce zhluboka oddechli. Uhájili se štěstím jednogólový náskok po nejslabším výkonu sezony. Výhrou se viktoriáni dostali na sedmou pozici F:NL a mohou se tak v určitém bodovém komfortu chystat po reprezentační přestávce na utkání v Prostějově.

11. kolo, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA, ne 6. 10. 2019, 10:15

FC Slavoj Vyšehrad

1:0 (1:0)

Branky: 30. Diviš. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hurych. ŽK: Opluštil, Martan, Řezáč – Verner. ČK: Řezáč. Diváků: 1021.

Švenger – Řezáč, Opluštil, Březina, Tusjak - Urbanec (90+4. Halgoš), Súkenník, Batioja (71. Gil) Bazal, Martan – Diviš (89. Petrlák).
FC Slavoj Vyšehrad:
Otáhal – Jablonský, Švejdík, Nitrianský, Šandera – Kozel (79. Mareš) – Verner, Drobílek (79. Vejvar) – Laňka, Veselý, Rataj (59. Mashike).

První vzájemný zápas v mistrovské soutěži se rozebíhal opatrněji, Vyšehrad byl domácím vyrovnaným soupeřem, ale žádná výrazná šance zpočátku k vidění nebyla. Až po půlhodině, a hned se jednalo o změnu skóre. Agilní bek Tusjak si z levé strany příkladně poradil s centrem, který našel ve vápně volného Jaroslava Diviše. Zkušený 33letý útočník Viktorie trefil z voleje parádně k tyči. Gólman šemíků Otáhal, bývalý strážce branky Žižkova, neměl vůbec žádnou šanci - 1:0.

Vstřelená branka byla kýženým katalyzátorem do té doby nezajímavé hry. Další gólovka na sebe nenechala dlouho čekat. Vypracovali si ji o tři minuty později šemíci. Po centru z levé strany jmenovitě Kozel. Jeho projektil ale mířil doprostřed brány, a s tím neměl žižkovský gólman Švenger hrající s kapitánskou páskou větší problém.

Ve druhé půli se nic zásadního na obrazu hry nezměnilo, Viktorka stále nemohla najít recept na lehčí přechod do útoku, týmu chyběl důvtip a moment překvapení, aspekty, které viktoriány v domácích zápasech dříve zdobily. Přesto se v 56. minutě zapsali jako první na seznam vyložených šancí druhého poločasu. Řezáč dostal míč k Augustu Batiojovi, Ekvádorec měl na úspěšné provedení dokonce dva pokusy, ale i to bylo málo. Nejprve zasáhl obránce před sebou, podruhé gólmana Otáhala.

Hosté se dostali ke slovu v 63. minutě. Verner přešel přes dva protihráče, dostal se ke střele, která ale byla o kousek vyšší, než by si vyšehradský záložník přál.

Závěr byl velmi dramatický. Domácí se do poslední chvíle museli bát o výsledek. Vyšehrad měl velkou snahu vyrovnat, a jak to tak ve fotbale bývá, byl i odměněn stoprocentní gólovou příležitostí. V 84. minutě se po rohovém kopu ocitl v zakončení Veselý, vyrovnání bylo už jen otázkou propasírování míče za brankovou čáru Žižkova. Švenger však své mužstvo podržel. Akce ale pokračovala dál, vyšehradský reparát měl na noze Švejdík, ale ten trefil k uzoufání celého týmu z bájné pražské čtvrti jen tyč.

Epilog jinak podprůměrného zápasu obstarala ve čtvrté minutě nastavení červená karta pro domácího Řezáče.