Těším se, až si zahraju na zrekonstruovaném stadionu, říká letní posila Daniel Richter

30. 9. 2020   |   Wear

Do Viktorky přestoupil v létě z FK Ústí nad Labem a hned se stal jedním ze základních stavebních kamenů týmu trenérů Zdeňka Haška a Daniela Sochora. Motor zálohy Daniel Richter je v ideálním fotbalovém věku a v dresu Viktorky má smělé plány.

Dane, Ty jsi ryzí Severočech, předpokládám, že s fotbalem si začínal také na severu.

Je to tak, v šesti letech jsem začal chodit v Mostě na sportovní základní školu, která byla propojená s fotbalovým týmem. Působil jsem tam až do třinácti let. Hráli jsme kvalitní soutěž spolu s Baníkem Most nebo Teplicemi. Pak jsem se přesunul právě do Teplic, abych mohl pokračovat na nejvyšší úrovni i v dalších kategoriích.

Pocházíš ze sportovní rodiny?

Dá se říct, že ano. Fotbalu se věnoval i táta a brácha hrál fotbal a házenou, ale kvůli problémům s kolenem musel skončit.

Ty si naštěstí končit nemusel a v Teplicích si dorostl do dospělého fotbalu.

Začal jsem tam chodit na gymnázium a hrál za dorostenecké kategorie. Odmaturoval jsem a dostal jsem se postupně až do A týmu dospělých.

Tvůj začátek v áčku je spojený s extrenérem Viktorky Zdeňkem Ščasným.

Ano, pan Ščasný si mě tehdy vytáhl z dorostu do přípravy. Měl jsem v plánu jít na hostování, ale trenér si mě v kádru chtěl nechat. Do mistráku jsem nezasáhl, ale jezdil jsem s týmem a naskočil jsem do pohárových zápasů.

K premiérovému zápasu za áčko se váže i jedna zajímavost.

Je to tak. Poprvé jsem totiž nastoupil proti Bohemians Praha a bylo to na stadionu na Proseku, kde teď hrajeme naše domácí zápasy s Viktorkou. Takže já mám na tenhle stadionek dobré vzpomínky.

I Tvoje první sezony v profi fotbale se odehrály na severu.

Ano. Z Teplic jsem nejprve odešel hostovat do Varnsdorfu a po roce přišel přestup do Ústí nad Labem, kde jsem zůstal tři roky.

Ty to máš zajímavé i se zkušenostmi s trávníkem na hlavním stadionu na Seifertce.

To ano. Pokud jde o soutěžní zápasy, znám ho vlastně jen jako soupeř. Hrál jsem tam proti Viktorce jak za Varnsdorf, tak za Ústí. Už se moc těším, až si ho po rekonstrukci vyzkouším i v dresu Viktorky.

Až doposud si působil v klubech na severu Čech, teď ses poprvé posunul na jih do Prahy. Ještě jižněji je pak Španělsko s Tvojí oblíbenou LaLigou, je tam další zastávka Daniela Richtera?

Bylo by to krásné, jsem velký fanoušek Realu a španělského fotbalu, ale teď jsem ve Viktorce a mám tady rozdělanou práci.

Když jsme zmínili Real, Tvé vzory budeme asi hledat právě v Madridu.

Souhlasí. Obdivuji Luku Modriče, líbí se mi i Isco.

Dane, jak se rodil Tvůj přestup do Viktorky? Vím, že nabídek na přestup si měl víc.

V Ústí mi v létě skončila smlouva a samozřejmě jsem řešil, co dál. Už v zimě byla možnost jít do Podbrezové, ale ta hrála druhou slovenskou ligu a to mi, co se dalšího růstu týká, nedávalo smysl,. Na stole byla i nabídka Trnavy, kde jsem byl i na testech a bylo pár náznaků z českých klubů. Zájem Viktorky byl ale nejkonkrétnější, takže nebylo o čem přemýšlet.

Vybral si dobře?

To mi bylo jasné hned první den, když jsem kolem sebe viděl v šatně hráče, kteří přišli na zkoušku. Většinou všichni hráli ve svých dosavadních klubech klíčové role. Hned mi došlo, že to má smysl a že tým bude silný.

A potvrdila se síla kádru?

Rozhodně. Vždyť se podívej třeba jen na zálohu. Je nás šest vyrovnaných fotbalistů na tři místa. Když přijde výpadek formy, nebo zranění, může plnohodnotně naskočit další z nás. Navíc na desítce může hrát ještě Lukáš Zoubele. Konkurence je velká a s ní roste i kvalita.

Ty zatím nastupuješ v základní sestavě, takže spokojenost?

Samozřejmě jsem za to rád. Ale důležité jsou výkony a výsledky týmu a každý z nás k nim musíme maximálně pomoci.

Ty už si stihl pomoci i gólem a daleko k němu nebylo ani v posledním zápase proti Blansku.

Kdyby mi to tam spadlo, možná by byl pro nás závěr utkání klidnější. Ale na kdyby se nehraje. Důležité je, že jsme to zvládli a odvezli si tři body.

Dane, jak to máš s bydlením, dojíždíš, nebo bydlíš v Praze?

Přítelkyně v Praze studuje, takže jsme si našli byt a od září jsme tady. Je to tak ideální pro oba. Navíc to nemám daleko na stadion. Dojíždění by zabralo 1,5 hodiny a navíc každou chvíli kolony na dálnici. Tohle teď odpadá.

Jak se žije klukovi ze severu republiky v hlavním městě?

Pro mě to není až tak něco nového. Táta tu patnáct let pracuje, brácha tu už nějaký čas bydlí, takže Prahu docela znám, nešli jsme do neznámého prostředí.

Viktorka hraje tuto sezonu na stadionu na Proseku. Jak to fotbalista vnímá, je to velké mínus, přijít o klasické domácí prostředí?

Nemyslím, že by to hrálo nějakou velkou roli. My se soustředíme na hru a jak vypadá okolí, nebo stadion, moc nevnímáme. Samozřejmě důležitá je podpora fanoušků a ti naši nás i na Proseku povzbuzují skvěle. I díky nim se ty nevýhody azylu smazávají.

Jak Ti vyhovuje styl hry, který praktikují trenéři Hašek se Sochorem?

Maximálně. I trenéři přivedli nás nové hráče tak, abychom jim do jejich scénáře zapadli. Na podobný styl jsem byl zvyklý z Ústí, za trenéra Křečka jsme se snažili také vysoko napadat, hrát po zemi. V týmu, kde by se míče jen nakopávali, bych moc platný nebyl.

Jaké jsou plány Daniela Richtera ve Viktorce v letošní sezoně?

Povedl se nám start do soutěže a věřím, že se budeme pohybovat nadále na špici tabulky. A že budeme zvládat i těžké zápasy, jako tomu bylo např. v Prostějově. Kdo bude ztrácet, tomu budou body chybět.

Má Viktorka manšaft připravený rvát se o ligu?

Já myslím, že ano. Pokud jde o hráčské složení, patříme mezi top trojici ve druhé lize. Ale ukáže se vždy na hřišti, kde musíme naši kvalitu potvrdit.

Takže zakopat si jednou první ligu v dresu Viktorky by byla ideální varianta?

Jednoznačně. Bylo by krásné, kdyby se to povedlo už letos, ale i kdyby ne, tak věřím, že si na našem zrekonstruovaném stadionu nejvyšší soutěž brzy zahrajeme. Je to reálný cíl a my za ním musíme jít.

Dane děkuji za rozhovor a ať se Ti ve Viktorce daří.

MŠMTMoltenASTONSECOTruhlář a spol.Ali21Pražský fotbalový svazPencoGemerkaFORTUNAPraha 3Praha