Trenér Šilhavý exkluzivně pro Viktorii: Stadion se hodně vylepšil, ale když vidím staré hodiny, jímá mě nostalgie

25. 3. 2019   |   Martin SvobodaFoto: Martin Svoboda

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý se po pěti měsících vrátil na Žižkov se svým výběrem nabírat tréninkové dávky. Loni v říjnu to bylo před Ligou národů, nyní spolu s dalšími bývalými Viktoriány Pavlem Kadeřábkem a Tomášem Součkem připravuje tým pod vysílačem na úterní fotbalový svátek.

V dresu Viktorky odkopal na závěr své hráčské kariéry ve třech sezonách v letech 1996 až 1999 celkem 62 zápasů a vstřelil v nich 5 branek. Nesmlouvavý pilíř obrany a velká osobnost tuzemského fotbalu se na Žižkov v těchto dnech vrací jako kouč reprezentačního týmu před zápasem s Brazílií.

Jak se to přihodí, že nároďák trénuje na skromném stadionku Viktorie Žižkov?

Jelikož nás kvůli novému travnatému povrchu nechtěli do Edenu pouštět, měli jsme na vybranou k Viktorce ještě Strahov. Kvůli výhodné poloze jsem se rozhodl pro ní, protože bydlíme v hotelu Don Giovanni a na Seifertku tom máme 7 minut.

Rozhodlo také to, že jste tady na konci devadesátých let působil a po třech viktoriánských sezonách ukončil profesionální kariéru?

Jako další důvod určitě také. Táhne mě sem pořád ta nostalgie. Stadion, byť tehdy vypadal méně komfortně, znám dobře a přirostlo mi to prostředí k srdci. Když vidím pořád ty samé staré hodiny, dýchne ta doba na mě. Není pod nimi akorát to široké schodiště. Tomu místu se říkalo pod hodinami, a stáli tam většinou známí fotbalisté a trenéři.

Popište, jak se tenkrát na Žižkově hrálo?

Utkvělo mně v paměti hlavně to, že terén byl neustále bahnitý a hodně těžký. A nebyl takový prostor za lajnami jako dnes. 

Stadion od té doby prošel výraznou rekonstrukcí. Jak se libí českým fotbalistům, kteří jsou přece jen zvyklí na mnohem honosnější fotbalová prostředí?

Hodně to tu vylepšili, změnilo se toho k lepšímu dost. Je to samozřejmě skromnější, ale kluci to vzali. A musím říct, že se tady o nás starají výborně. Měl jsem radost, že jsem v útrobách tribuny potkal i zdejší dobrou duši Janu Kratinovou (kustodka A týmu Viktorky - pozn. autora). Tu jsem tady zažil jako hráč a nezapomněl na ní.

Jedna z nejdůležitějších věcí pro trénink je kvalita travnaté plochy. O té na Žižkově se po rekonstrukci říká, že je velmi dobrá. Po zkušenostech z Wembley, kde jste absolvovali předchozí kvalifikační zápas, je to pro ní ta nejvyšší možná konfrontace. Jak jste po této stránce pod Vítkovem spokojen?

Na tuhle roční dobu, kdy tráva ještě neroste, je výborná. Znám správce pana Bílka a vím, že se stará o plochu skvěle. Jinde jsou v březnu terény, řekněme,  hodně diskutabilní, tady nikoliv.

Děkuji, že jste si udělal v šíleném koloběhu příprav, tiskovek a tréninků na nás čas a za celý klub Viktorie Žižkov vám i celému týmu přeji mnoho zdaru proti pětinásobnému mistru světa Brazílii.

Já také děkuji a zdravím všechny fanoušky Viktorky!

HEY Radio UhlsportRibbonMAXITIPPražský fotbalový svazCTR GroupVHZ-DISFORTUNAAgroEfektSoftlakASTONSECOFrapo servisVan GillernAli21Magistrát hl. města PrahyFraposportfotbal.czMitrengaAutoBeyVM steelOlympia spol. s.r.o.Truhlář a spol.Východočeská EnergiePraha 3TecnolinePlan B InvestmentNovobalHotel Čechie PrahaStar Capital Finance