Viktorka ve Znojmě už v pátek. Na jižní Moravu vyráží podpořit tým autobus fanoušků. Hráči jim přispěli

27. 3. 2019 | Martin Svoboda

Reprezentační přestávka vyplněná anglicko-brazilskou „stáží" českého národního týmu skončila. Obě tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže se vracejí ke svému programu. Ten se dává do pohybu už v pátek, Viktoria Žižkov se za podpory svých příznivců přestaví ve Znojmě. Díky finančnímu přispění Viktoriánů pojede na jih Moravy i speciálně vypravený autobus s fanoušky. Sympatický počin potvrzuje, že svízelná situace na Žižkově mobilizuje všechny pro záchranu druhé ligy.

Nápad přišel z kabiny spontánně po nedávném debaklu v Brně (0:6). Hráči to pojali jako omluvu za velmi nepovedený zápas v Králově Poli, kde do poslední minuty fandila dvacítka na kost promočených žižkovských vlajkonošů. Na pátek předpovídají meteorologové polojasno... Kdyby k suchému prádlu přibyl obětavým fanouškům byť jediný znojemský bod za remízu, bylo by zcela jistě vše odpuštěno.

Bleskový hattrick ve Vítkovicích vyvedl znojemské z krize

1. SC Znojmo FK má za sebou poměrně bouřlivý podzim. V říjnu s ním lomcovala krize podobná žižkovské. Čtyři porážky v řadě způsobily pád až k sestupovému pásmu, které bylo na dohled dvou bodů. Znojemští ale na rozdíl od Viktorky bodový půst záhy ukončili. A to neuvěřitelnou šestigólovou výhrou ve Vítkovicích. Pamatujete? Domácí v té době vyhráli ve své aréně šest utkání za sebou a čekali na sedmý zářez s odepisovaným Znojmem. Hladoví Moravané ostravský tým ale dokonale vykostili. Útočník Jakub Teplý zahrál životní zápas. Vstřelil 4 branky a během první půle zaznamenal pravděpodobně nejrychlejší hattrick v historii II. ligy. Připsal si ho za 12 minut. Pro zajímavost v české nejvyšší soutěži drží prvenství v této disciplíně Horst Siegl za 8 minut proti Dukle Praha v roce 1994.

Záložník Hlůže: 100% přístup k zápasu = výhra

Znojemští vlastní ještě jeden střelecký primát. Kromě Zbrojovky, od které si nechali dát Viktoriáni šest branek, je jihomoravský tým jediný ve F:NL, který dokázal dát v zápase více jak čtyři góly. Naděloval dokonce dvakrát, a to tenisově - 6:0 ve Vítkovicích, 6:1 doma s Chrudimí. Znojmo, když má zkrátka den, dokáže rozpálit hlavně doběla.

Soupeř Viktorie, který je v současné době na 12. příčce, nemá jistého zatím vůbec nic. Má sice od sestupu pět bodů navrch, ale klidný střed tabulky je pro něj na hony vzdálen. V pátečním zápase budou proto hrát s Pražany o 6 bodů. Svěřenci trenéra Šturmy si na Viktorku věří a vyzdvihují hlavně týmovou soudržnost. „Myslím si, že to bude bojovný zápas. Pokud k němu všichni přistoupíme na sto procent, a budeme hrát naši hru, tak věřím, že to zvládneme. Máme na to dost kvalitní tým. Z naší strany bude důležité hrát to, co po nás chce trenér, a táhnout za jeden provaz,“ je přesvědčený záložník 1. SC Znojmo FK Nicolas Hlůže.

Během pauzy přáteláky bohaté na góly

Oba celky využily uplynulou 14denní pauzu vedle tréninků i k přátelským zápasům s ligovými týmy. Zatímco Viktorka po bizarním penaltovém kankánu podlehla Slovanu Liberec 3:4, Znojmo si vyrazilo na Slovensko, aby si ze Senice odvezlo šťastnou, avšak sebevědomou remízu 3:3. Na hřišti předposledního týmu nejvyšší slovenské soutěže vytěžili Jihomoravané z minima maximu, kdy ze třech šancí  třikrát skórovali.

Trenér Sazima chce ve Znojmě ztracené body zpět

Ani trenér Viktorie Žižkov Miloš Sazima se svojí kohortou bojovníků nestojí ustrašený někde v koutě. Tým se kvůli tréninkům národního týmu stěhoval z hlavního stadionu do Kolodějů, kde se pečlivě připravoval na páteční důležitý mač. „Čeká nás kvalitní, dynamický tým. Pokud nebudeme eliminovat jeho hlavní zbraň, a tou je rychlý přechod z jeho poloviny hřiště do útoku, tak budeme mít problém," ví žižkovský kouč. Viktorka si zle zatopila v minulém domácím zápase s Ústím, kterému odevzdala všechny body hlavně kvůli matnému výkonu v útoku. „Ztrátu bodů z domácího prostředí se pokusíme při respektu k síle soupeře nahradit už v pátek," spřádá plány Sazima. Žižkovského kouče potěšilo souznění fanoušků s hráči a velmi kvituje organizaci výjezdu příznivců do Znojma. „Když nám budou fandit stejně jako proti Ústí, věřím, že se nám společně něco úspěšného podaří," dodává trenér.

Poslední vzájemné zápasy bez vítěze

Oba celky si nemají z minulých soubojů moc co oplácet. Poslední vzájemný zápas hraný pod vysílačem skončil v srpnu remízou 1:1, před rokem se ve Znojmě urodila také remíza 2:2. A kolik hráčů ze současného kádru u toho bylo? Tenkrát na hřišti jen tři. Gólman Pavel Soukup a záložníci Jakub Urbanec a Augusto Batioja. I na tomto faktu je patrné, jakou proměnou Viktorka během roku prošla.

Páteční zápas na stadionu v Horním parku ve Znojmě má výkop v 18 hodin.

Delegace:

Termín zápasu: pátek 29.3. v 18.00 hodin, hlavní rozhodčí: Ondřej Lerch, asistenti: Michal Myška a Zdeněk Dobrovolný, delegáti: Jiří Trčka a Jiří Kureš.

Statistické porovnání

1.SC Znojmo FK

H2H

FK Viktoria Žižkov

12. (20) Pořadí v tabulce (body) 16. (13)

26. 4. 2024

Viktorka se v rámci 25. kola F:NL představí v neděli před televizními kamerami na Letné