Všichni jsme udělali pro záchranu Žižkova maximum. Teď je to na hráčích, říká kouč Miloš Sazima

1. 3. 2019   |   Martin Svoboda

Zimní pauza končí, pro Viktorii Žižkov začíná jarní reparát podzimního trápení. Kompletně přebudovaný tým trenéra Miloše Sazimy na to bude mít čtrnáct zápasů. Čtrnáct pokusů o zisk více bodů v konečném pořadí, než jakým bude disponovat předposlední tým FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Pokus číslo 1 má jméno 1. SK Prostějov. Boj o záchranu začíná tuto neděli. A pro fanoušky Viktorky s pěknou dávkou adrenalinu k tomu.

Viktorka sehrála přes zimu celkem 10 zápasů s bilancí 2 - 3 - 5 při skóre 13:18. V těchto přípravných duelech se Pražanům střídaly světlé chvilky  s nevysvětlitelnými výpadky. „Za pozitivní musím označit povedené duely s ligovými celky Mladou Boleslaví (0:3) a Jabloncem (1:2), stejně tak utkání s druholigovými týmy ve Varnsdorfu (1:1) a Hradci Králové (0:1), ve kterých jsme sice vždy inkasovali hloupý gól, ale jinak jsme hráli velmi dobře. A co mě potěšilo nejvíc? Nedávná generálka s Českými Budějovicemi (0:0)," ohlíží se nejprve za kladnou stránkou přípravných zápasů trenér Sazima. Potud by mohl být třiačtyřicetiletý kouč spokojen. 

Blackout s Převýšovem, ostuda s Admirou

Jenže jeho svěřenci mu připravili k tomu ještě dva zimní šoky. A to když si nechali vzít tříbrankové vedení od týmu z ČFL během posledních deseti minut, a aby toho nebylo málo, tak hned v dalším týdnu trestuhodně podcenili divizní Admiru, aby s ní prohráli 1:2. „Závěr s Převýšovem byl nepochopitelný. Byl to blackout, jaký se hned tak nevidí. Po jasném průběhu a výsledku 4:1 skončil zápas nakonec 4:4. Opravdu trestuhodně odehráli hráči koncovku tohoto zápasu," běsní nad měsíc starou událostí a přidává další díl: „Největší ostuda byla s Admirou. Vyškolil nás divizní tým, a taková věc se nesmí stát. Hráči dostali co proto, a myslím, že to pochopili. Chci věřit, že tyto dvě facky nám posloužily k probrání se a nakopnutí k mnohem kvalitnějšímu nasazení, potažmo k bodovým ziskům v ostré soutěži," doufá Sazima.

Přebudování kádru zakončil Súkenník

Zimní příprava se na Žižkově nesla v duchu rozsáhlého přebudování kádru. Trenérům se skoro co den hlásil nějaký nový hráč, největší várka přišla úplně na konci přípravy, kdy končil přestupní termín. Jak hodně tohle trenérům hrálo do karet? Dá se pořádně za tak krátkou dobu hráče poznat? Zapracovat je do sestavy? „Opticky to tak mohlo vypadat, ale ve skutečnosti jsme měli nové tváře otestované, pár hráčů jsem znal z předchozího působení a zbytek s námi už něco odehrál. Pak došlo k podpisu smluv, vysvětluje žižkovský kouč a sděluje další informaci: „Poslední velký přestup byl Igor Súkenník, který je tady z předchozích působení skoro jako doma a všichni víme, co od něj můžeme očekávat."

V bráně Soukup, na góly Mashike

Viktorka, která je vzadu výrazně silnější než v ofenzívě, bude z obrany dirigované nesmlouvavým Opluštilem vycházet. V útoku má na střílení gólů konžského kanonýra Elvise Mashikeho, jenž se zatím za Viktorku netrefil. Měl na to tři zápasy, a trenéři věří, že se probudí právě v ostrých duelech F:NL

V bráně dostane s největší pravděpodobnosti první šanci Soukup, který nastoupil na celý zápas v generálce proti Českým Budějovicím. A jihlavský odchovanec tak mohl poprvé s týmem slavit v zimní přípravě odchytanou nulu.

Vošahlík největší posila Prostějova

Přes zimu ovšem nezaháleli ani na Hané. Prostějovští získali tři zajímavé posily. Z Příbrami přišel zkušený záložník Jan Vošahlík, jenž zakusil fotbalový chlebíček například ve Slavii, Bohemians, Jablonci, ale i v Kazachstánu nebo Maďarsku. Dalším je levonohý obránce, či křídelní hráč, Milan Lutonský ze Zbrojovky Brno, a mezi tři tyče si od prvního zápasu stoupne slovenský gólman Patrik Le Giang, jenž přišel z Karviné.

Oba soupeři si závěr podzimu za rámeček nedají

Prostějov a Žižkov odehrály koncovku podzimu hodně mizerně. Hanáci nevyhráli ve F:NL poslední 4 zápasy a skončili na 12. příčce s 18 body, Viktorka nevyhrála posledních 6 zápasů a na posledním místě má pouhých 10 bodů. Proto bude nedělní zápas kvůli namočení obou týmů do záchrany klasickým střetnutím nazývaným fotbalovou hantýrkou „o šest bodů". 

Poslední vzájemný zápas se hrál v Prostějově a skončil po zahozených šancích Viktorky smírně 0:0.

A s jakým heslem jde trenér Miloš Sazima do boje o záchranu profesionálního fotbalu na Viktorce? Podává ho lakonicky: „Pro úspěch se záchranou jsme na Žižkově všichni udělali maximum a já k zápasu pojedu s čistým svědomím. Teď už je to pouze na hráčích, jestli splní všechno to, co jim jako trenéři před zápasem řekneme."

Statistické porovnání

FK Viktoria Žižkov

H2H

 

1. SK Prostějov

16. (10) Pořadí v tabulce (body) 12. (18)
26:35 Skóre 12:20
2 - 4 - 10 Celková bilance 4 - 6 - 6
2 - 3 - 3 Bilance doma / venku 2 - 1 - 4
 R   P   P   R   R  Bilance zápasů v přípravě     V   P   V   V   V 

6 - Petar Musa

   Nejlepší střelec
2 - Jan Koudelka
  - Karel Kroupa
 - Lukáš Hapal

HEY Radio UhlsportRibbonMAXITIPPražský fotbalový svazCTR GroupVHZ-DISFORTUNAAgroEfektSoftlakASTONSECOFrapo servisVan GillernAli21Magistrát hl. města PrahyFraposportfotbal.czMitrengaAutoBeyVM steelOlympia spol. s.r.o.Truhlář a spol.Východočeská EnergiePraha 3TecnolinePlan B InvestmentNovobalHotel Čechie PrahaStar Capital Finance