Zaspal jsem začátek, finále jsem musel otáčet z 0:4, říká vítěz turnaje v piškvorkách Štěpán Masák

3. 4. 2020   |   Wear

Fandí Realu, sám fotbal aktivně hraje a průpravu v piškvorkách má už ze školy. Viktorka cup 2020 ovládl Budějovičák.

Štěpáne, gratulujeme k vítězství. Zkus se fanouškům stručně představit.

Jmenuji se Štěpán Masák, bydlím v Českých Budějovicích, je mi 19 let a možná budu mít letos maturitu zadarmo.

No to je pěkný, takže v turnaji Viktorky nám vytřel zrak Jihočech :-) Jak ses o akci dozvěděl?

Tuším, že z článku na sport.cz. Piškvorky mám rád, tak jsem si řekl, že to zkusím.

Budějovice jsou štikou letošní ligy, chodíš na fotbal?

Nechodím, tak nějak mi stačí fandit z domova. Ale určitě nikdo takový úspěch nečekal, kdyby se povedlo hrát skupinu o evropské poháry, byl by to určitě historický milník.

Letos postoupili do ligy i hokejisté, nebude to na úkor návštěvnosti, nejsou dvě nejvyšší soutěže na Budějovice moc?

Myslím, že na návštěvnosti se to nepodepíše. Vlastně se bude jednat už o třetí nejvyšší soutěž. Momentálně hraje kromě fotbalu ligu ještě volejbal a zatím je návštěvnost na obou sportech obstojná, věřím, že s přibytím hokeje se to nezmění. Otázka je, jak se to všechno zvládne po finanční stránce, ale tak uvidíme.

Ve Viktorce hostuje z Dynama obránce Michal Řezáč, sleduješ, jak se mu daří?

Co odešel na hostování, tak už moc ne. Ale z působení v Dynamu ve druhé lize si Michala samozřejmě pamatuju.

Co Ty sám, hraješ aktivně fotbal?

Ano, hraju 1.B třídu za SK Mladé. Je to takový fotbal spíš pro zábavu, máme s klukama dobrou partu a to je podle mě základ. Teď jsem ale po operaci předního křížového vazu, takže mě čeká roční pauza.

Doma to máš jasné, ale kterému klubu přeješ ve světě?

Jasně Realu Madrid. Od malička jsem měl rád Ronalda a když jsem se začal o fotbal nějak víc zajímat, tak zrovna přestupoval do Realu, takže bylo rozhodnuto.

Pojďme zpátky k turnaji. Ty si prošel do finále hladce, v pěti soubojích si ztratil jen šest her při skóre 30:6.

Celkem ano, první zkouška (a to říkám s veškerým respektem vůči ostatním soupeřům) přišla až ve čtvrtfinále, kdy jsem hrál proti mému spolužákovi Tomášovi Sekyrkovi. Tam jsem se trochu zapotil, ale využil jsem veškeré zkušenosti, které jsem nasbíral z našich soubojů ve školních lavicích a dotáhl zápas do vítězného konce.

Na cestě k vítězství si rozdal i tři kanáry, krom jiného i zástupcům Viktorky, trenérovi Haškovi a obránci Martinovi Antlovi. To nebylo moc galantní ;-)

Mně bylo jasné, jaké reakce to vyvolá v kabině, tak jsem chtěl dát prostor nějakým týmovým vtipům.

Ve finále Ti byl soupeřem druhý z bratrů Antlů, byl zápas s Lukášem tím nejtěžším? Skóre 10:6 by tomu nasvědčovalo.

Stoprocentně, Lukáš je jeden z nejlepších hráčů, proti kterým jsem hrál. Opilý předešlými vítězstvími jsem zápas ze začátku silně podcenil a než jsem se nadál, tak jsem prohrával 4:0. Pak jsem se ale začal soustředit a nakonec se mi podařilo Lukáše porazit. Nebyl to nejen nejtěžší zápas turnaje, ale i nejtěžší zápas, který jsem doteď odehrál.

Hraješ piškvorky často? Zdeněk Hašek Tě po vzájemném zápase hodně chválil, přišlo mu, že si měl tahy promyšlené dopředu, podobně, jako v šachách.

Dřív jsem je hrával hodně. S kamarády ve škole jsme tvořili piškvorkový tým a pravidelně se účastnili krajských kol. Ta hra je hlavně o tom mít už zapamatované nebo naučené určité situace a v nich vědět, co přesně zahrát. Nemyslím si, že je to moc o taktice, to jenom když se hraje turnajovým způsobem Swap, který přímo vlastní taktiku vyžaduje a náročností se, dle mého názoru, klidně šachu vyrovná.

Turnajem jsme vyplňovali vynucenou pauzu, kterou si celý svět od fotbalu dává. Jak podle Tebe vše dopadne, stihne se letošní ročník dohrát?

No, to je těžká otázka. Řekl bych, že by se to asi dalo stihnout někdy o prázdninách. To by ale znamenalo, že hráči by měli minimální pauzu před začátkem nové sezony, takže je otázka, jestli by toto rozhodnutí nenarušilo i průběh následujícího ročníku.


Štěpáne, děkujeme za rozhovor a brzy na viděnou u fotbalu!

MŠMTMoltenASTONSECOTruhlář a spol.Ali21Pražský fotbalový svazPencoGemerkaFORTUNAPraha 3Praha